top of page

קטונים אקסוגנים (חיצוניים)


לפני כשנתיים פנתה אלי נעמי פטל, אחות בהכשרתה, שמשווקת את חברת pruvit בארץ.

נפגשתי איתה, שמעתי על הניסיון שלה ועל התועלות שבשימוש בקטונים אקסוגנים על פי מחקרים לא רבים ולא גדולים. חלק גדול נשען על אנקדוטות ודיווחים מהשטח של אנשים שעשו בהם שימוש למטרות שונות- שיפור כושר גופני, שיפור ההרגשה הכללית ועוד.

נפרדו דרכינו ובינתיים בכל כנס כשעלה הנושא, המרצים טענו שאין מקום לשלבם בתזונה הקטוגנית ובכלל.


בכל חודש אני מקבלת עדכונים בנושא תזונה קטוגנית, בהתחלה הגיעו אלי 20 מאמרים וכעת אני מקבלת 50 ואט אט תחומי המחקר מתרחבים.

ישנם מחקרים על טיפול בסרטן, בדמנציה וכמובן באפילפסיה.

לפני כחודשיים נתקלתי במאמר על השימוש בקטונים אקסוגנים. וידאתי שהמחקר לא מומן ע״י אחת החברות שמשווקות אותם והופתעתי לקרוא על כך שהקטונים האקסוגנים יכולים לשפר את התוצאות ולתת ערך מוסף מעבר למה שמיוחס לתזונה בלבד. בעיקר בשל רמת הקטונים שהגוף מקבל שהיא גבוהה יותר ממה שמסוגל ליצר לבדו.


יצרתי קשר עם נעמי, שאלתי מה המינימום לצריכה שיגרום לאפקט המצופה. נעמי המליצה על שקית ביום למשך עשרה ימים. הזמנתי ממנה והשקיות במגוון טעמים הגיעו תוך מספר ימים. נעמי המליצה לי להתחיל מחצי שקית, למהול אותה בליטר מים ולשתות תוך שעה (כי כך הספיגה שלהם טובה יותר). הימים הראשונים היו מאתגרים בלשון המעטה, הטעם של האבקה היה מתוק- מלוח ולא משנה כמה קרח הוספתי למשקה, הוא היה חמים ועורר בי בחילות. לשתות ליטר תוך שעה כל יום היה עבורי משימה בלתי אפשרית.


בהתייעצות עם נעמי הורדתי את כמות הנוזלים לחצי ושתיתי לאורך היום. לא הצלחתי לשתות הכל תוך שעה. נעמי אמרה לי שאני אתרגל לטעם ושיש טעמים רבים נוספים.

כעבור חמישה ימי "מאבק" בלבד האפקטים הראשונים התחילו לבוא לידי ביטוי:

הראשון היה שובע, בו זמנית חשתי ירידה בחשק למתוק (אני תמיד מכינה לעצמי עוגיות חמאה ואוכלת מהן 1-2 ביום בסיום ארוחות, לא הרגשתי צורך בהן).

בהמשך חשתי בערנות ובחיוניות. הספיקו לי פחות שעות שינה (6 במקום 7).

ואז הופיע מצב רוח מרומם ואופטימיות, ריכוז וחדות מחשבה. השינוי הכי משמעותי עבורי היה במפרקים ובשרירים- הרגשתי גמישות וכוח יותר מאי פעם. מה שגרם לי להתחיל לרוץ מבלי לתכנן מראש.


לפתע שמתי לב שמערכת העיכול שלי שקטה מתמיד, ברמה כזו שהיא כאילו לא קיימת.

בתום 10 ימי הניסוי שלי נשקלתי וראיתי שירדתי 800 גרם (לא שכיח אצלי, אבל שמחתי כי היה לי עודף של קילו שלא היו לי כוונות להשקיע מאמצים כדי לרדת אותו), מדדתי סוכר וקטונים ושתי התוצאות היו כאלה שלא נמדדו בעבר. קטונים-1.3 סוכר-69.


עשיתי הפסקה של שבועיים. בהם המשכתי להרגיש מצוין, למעט התכווצות שרירים באחד הלילות (תופעה שלא סבלתי ממנה מאז ההריון, כלומר המון שנים...). יצרתי קשר עם נעמי והזמנתי טעמים חדשים, פחות מתוקים. צרכתי 1/3-1/2 שקית אחת ליום-יומיים והתוצאות היו דומות. הטעמים היו הרבה יותר נסבלים הפעם. הטעם הכי טוב היה Heart Tart. מה שהיה נחמד לגלות הוא שאבקת הקסמים עזרה לי לחזור לקטוזיס מיד אחרי חריגה (אכלתי עוגיה בשבת וביום שני כבר הייתי שוב בקטוזיס). רכשתי פעם שלישית והעברתי לבתי ליהיא לניסיון. היא דיווחה על שינוי קטן בערנות ובריכוז, לא מעבר לזה.


אז אם אתם לא מצליחים להיכנס לקטוזיס עמוק, אם אתם סובלים מקשיי ריכוז,

קושי לרדת במשקל, לאזן סוכר או להסתגל לדיאטה הקטוגנית, יתכן ותרצו לשקול

תוספת שלהם. אולי בתחילת התהליך, כדי לחסוך מעצמיכם תופעות לוואי, אולי גם במקרים של חריגה או סטייה מהדיאטה.

יש כמובן חברות נוספות ויש גם קפסולות של קטונים בעלות נמוכה יותר. אבל יש הבדלים בין הסוגים, בהיבט של ספיגה ומשך ההשפעה. נעמי מציינת שחברת pruvit היא היחידה שמייצרת את הקטונים בצורתם הטבעית ואין מדובר בקטונים סינטתיים ולכן הם יותר אפקטיביים.


*אנשים הסובלים ממחלות כליה או מיתר לחץ דם חייבים להתייעץ עם איש מקצוע, כיוון שהתכשירים מכילים כמות גדולה של נתרן.

*כמובן שאין להישען על הקטונים החיצוניים ולאכול ללא בקרה.

*ודבר אחרון שחשוב לציין, אין כיום רגולציה על התכשירים. (כמו גם על תוספי תזונה).

540 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page